Zapasy na dany dzień

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
MM

Zapasy na dany dzień

Post autor: MM »

Dzień dobry

Chciałbym utworzyć prosty raport z danymi odnośnie zapasów na dany dzień. Niestety nie mogę znaleźć żadnych tabel z taką informacją w systemie. Czy jestem skazany na obliczanie zapasów wg dokumentów materiałowych ?

Pozdrawiam
MOSS
Posty: 150
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 8:44 am
Lokalizacja: MOC :)
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Post autor: MOSS »

to są dane dynamiczne - zapasy na dany moment ... chyba pozostaje Ci opcja, o której piszesz ...
arecki
Posty: 320
Rejestracja: wt sie 28, 2007 11:27 am
Has thanked: 3 times

Post autor: arecki »

witam,
zapasy obliczane sa dynamicznie ale możesz wykorzystać gotowy raport RM07MLBD, który jest pod transakcją MB5B i pokazuje zapasy dla daty księgowania (oczywiście wylicza je z dok. materiałowych)
pozdrawiam.
KAROLO
Posty: 2
Rejestracja: wt sie 28, 2007 8:33 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: KAROLO »

Witam, ja polecam Ci transakcję ZMMOBR - tam możesz uzyskać zapas na każdy dzień który Cię interesuje. System sprawdzi zapas na dzień który wpisałeś na godzinę 23:59:59.
arecki
Posty: 320
Rejestracja: wt sie 28, 2007 11:27 am
Has thanked: 3 times

Post autor: arecki »

KAROLO pisze:Witam, ja polecam Ci transakcję ZMMOBR - tam możesz uzyskać zapas na każdy dzień który Cię interesuje. System sprawdzi zapas na dzień który wpisałeś na godzinę 23:59:59.
ale transkacja ZMMOBR to transakcja niestandartowa więc KAROLO jest ona tylko w Twoim systemie :lol:
Anzac
Posty: 2
Rejestracja: pn lis 05, 2007 11:46 pm

Post autor: Anzac »

nieważne ... niech wklei kod :-)
pozdrawiam
Anzac
heinrichk
Posty: 6
Rejestracja: pt paź 19, 2007 10:06 pm
Lokalizacja: Milanówek (mazowieckie)

Post autor: heinrichk »

Witaj ,

Nie wiem jakiem dane zapasów CIę interesują , na jakim poziomie IM czy WM. Moja firma generalnie korzysta z MD04 dla konkretnego materiału.
Jest też raporcik w SRET w SIP gdzie można wykręcić zapotrzebnowanie na dany materiał i jego dostępność w magazynie na każdy dzień jaki Cię interesuje.
W razie co GG 5712865 :)

Pozdrawiam SAPerów
sap_m
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 31, 2007 11:57 am

Post autor: sap_m »

Czy jeśli odczytałbym aktualny stan zapasów a następnie z tabelki MSEG odczytał kolejne ruchy to uzyskam na dany dzień wstecz zapas? Czy może są znowu jakieś wyjątki przy odczytywaniu ruchów.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Post autor: dominik.tylczynski »

Tak to możesz zrobić. Tyle, że to rozwiązanie będzie czasochłonne jeśli będziesz chciał obliczyć zapas na dzień daleko w przeszłości. Efektywniej jest wtedy wykorzystać dane dot. zapasów w okresach przeszłych. Noty:
193554 - Stock/valuation data of previous periods
415349 - Usage of modules XXXX_EXTEND for previous period values
opisują dokładniej jak skorzystać z tablic MARCH, MARDH, MBEWH etc.

Moim zdaniem najfajniejszym rozwiązaniem do raportowania zapasu historycznego na dany dzień jest wykorzystanie trzech struktur LIS. W jednej gromadzisz informacje o ruchach materiałowych tzn. zmianach zapasu na plus i na minus, w drugiej o aktualnym zapasie, trzecia struktura zaś oblicza zapas na dany dzień korzystając z dwóch poprzednich struktur - bierze zapas aktualny z drugiej struktury i na podstawie danych z pierwszej struktury oblicza zapas historyczny. Jeśli będziesz chciał się w to pobawić daj znać - chętnie pomogę.

Pozdrawiam
Dominik Tylczyński, ICG
sap_m
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 31, 2007 11:57 am

Post autor: sap_m »

Z tego co zrozumiałem w tych SAP notach to FM MARD_EXTEND da mi informacje o zapasach na określony period w zależności od podanych parametrów. A czy jest możliwe wyciągnąć dane za rok wstecz przy pomocy tego modułu?

Co do LIS to nie zabardzo jestem w temacie a szczerze mówiąc to musze stworzyć ten raport jak najszybciej i algorytm musi być jak najszybszy :)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Post autor: dominik.tylczynski »

Niestety te funkcje nie dokońca pozwalają obliczyć zapas na dowolny okres.
Z noty 415349 - Usage of modules XXXX_EXTEND for previous period values:
The import parameters in the interface of module XXXX_EXTEND have the following significance.For example, the current period is 05/2001 with 12 periods in the fiscal year.If one of the following four parameters is set, then the following applies:

* XVPER: The values for the previous period (04/2001) are calculated

* XVVPR: The values for the period before last (03/2001) are calculated

* XVJAH:The values for the last period of the previous year (12/2000) are calculated

* XVVJA:The values for the last period of the year before last (12/1999) are calculated
Z powyższego wynika, że te funkcje pozwolą Tobie "cofnąć się" maks. o dwa okresy lub o dwa lata w stosunku do okresu bieżącego.

Nota 193554 - Stock/valuation data of previous periods opisuje działanie tablic historycznych - tych z H na końcu. Możesz napisać procedurę, która na podstawie tych tablic obliczy zapas na koniec dowolnego przeszłego okresu. A następnie obliczyć zapas na dowolny dzień na podstawie zapasu z tego okresu oraz dokumentów materiałowych z tablic MKPF oraz MSEG. To będzie zdecydowanie najszybsze rozwiązanie nie wymagające korzystania z pośrednich struktur danych, takich jak infostruktury LIS czy infocube'y z hurtownii danych. Tym nie mniej to rozwiązanie ma parę wad:
- nadal musisz analizować pojedyncze dokumenty materiałowe
- musisz ręcznie agregować dane, gdy np. będziesz chciał zobaczyć sumaryczny zapas na dany dzień dla wszystkich materiałów wg grupy materiałowej
- jeśli będziesz chciał się cofnąć odpowiednio daleko w przeszłość to musisz się liczyć z tym, że dokumenty materiałowe zostaną zarchiwizowane

Poczytaj i poeksperymentuj przy okazji trochę z LIS. To na prawdę bardzo fajne narzędzie, a przy tym mocno niedoceniane.

Pozdrawiam
Dominik Tylczyński, ICG
sap_m
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 31, 2007 11:57 am

Post autor: sap_m »

Ciekawie mnie to LIS, tylko nie wiem od czego zacząć.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Post autor: dominik.tylczynski »

Od początku najlepiej.
Tutaj http://help.sap.com/saphelp_erp60_sp/he ... ameset.htm
jest dokumentacja do LIS od strony funkcjonalnej. Przeczytaj na początek rozdział Overview: Background for the Logistics Information System (LIS), zwróć zwłaszcza uwagę na Updating - Overview.

Dokumentację do konfiguracji LIS znajdziesz tutaj: http://help.sap.com/saphelp_46c/helpdat ... ameset.htm

Chętnie pomogę przy konkretnych problemach.

Pozdrawiam
Dominik Tylczyński, ICG
majster_00
Posty: 3
Rejestracja: sob sty 19, 2008 1:19 pm

Zapasy na dany dzien z uwzgllędnieniem WIP

Post autor: majster_00 »

Witam
wykorzystując wątek mam podobne pytako. Chciałbym wyciągnąć historyczne zestawienie o zaawansowaniu produkcji wyrobów gotowych.

Wykorzystuje MFBF dla potwierdzania reporting points. Aktualny WIP mogę zaraprotwać poprzez MF26. Chciałbym jednak uzyskac takie zestawienie jak MF26 ale dla danej daty w przeszłości.

Coś kombinowałem transkacją MCRM ale jest dosyć czasochłonna w obróbce: chcę wyciągnąć dane dla kilkudziesięciu wyr. gotowych, podczas gdy export w tej transkacji umożliwia mi jedynie wyciąganie danych kod po kodzie:-(.

Może ktoś ma jakiś pomysł na usprawnienie tego zadania?

Pozdr
M
Oliwia2504
Posty: 4
Rejestracja: czw mar 26, 2020 1:38 pm
Been thanked: 1 time

Re: Zapasy na dany dzień

Post autor: Oliwia2504 »

Hej,

podepnę się pod ten temat. Potrzebuję wygenerować w SQVI raport z indeksów (data założenia + kto założył + grupa materiałowa + aktualny stan magazynowy).
Próbowałam połączyć tabele MAKT + MARA + MARC + MSEG, ale po wykręceniu raportu nie pokazuje mi wszystkich danych...
Nie wiem czy robię coś źle w połączeniu czy te tabele razem nie współgrają?

Będę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam,
Oliwia
ODPOWIEDZ